Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BAKIM REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU OLAN BİREYLERLE ÇALIŞAN BAKIM ELEMANLARININ KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
(THE PROBLEMS AND THE SOLUTION SUGGESTIONS PROPOSED BY CARETAKER WORKING WITH AUTISM SPECTRUM DISORDER IN MAINTENANCE STUFF AND REHABILITATION )

Yazar : Ahmet AKTÜRK   İsmail BARIŞ  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 16
Sayfa : 68-96
170    163


Özet
Bu araştırma yatılı kurumda otizm spektrum bozukluğu olan bireylerle (OSB) çalışan bakım elemanlarının OSB’li bireylerle çalışırken yaşadıkları problemler ve bu problemlere çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla İstanbul Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde çalışan on beş bakım elemanıyla görüşülmüştür. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bakım elemanlarına beş adet açık uçlu soru sorulmuştur. Sorular betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre bakım elamanlarının OSB’li bireylerle çalışırken büyük çoğunluğu OSB’li çocuklarla çalışırken fiziksel olarak kendilerini yetersiz hissettikleri, psikolojik sorunlar yaşadıkları ve bundan dolayı sinirli, gergin, stresli, yorgun oldukları ve bununda günlük yaşamlarını olumsuz etkilediğini belirtmişlerdir. Bunlara ek olarak bakım elemanlarının büyük çoğunluğu aldıkları maaştan memnun olduklarını belirmişler, çocuklara nasıl davranacakları konusunda ise bilgi eksikliği hissettiklerini ifade etmişlerdir. Bu sebepten dolayı çalışan bireylere hizmet içi eğitim verilebilir.

Anahtar Kelimeler
Otizm Spektrum Bozukluğu, Bakım, Bakım elemanı

Abstract
The aim of this research was to find out the problems that the caregivers face while working with the autism spectrum disorder in the boarding institution and suggest solutions for these problems. For this purpose, fifteen caregivers working in the Istanbul care rehabilitation and family counselling canter were interviewed. Semi-structured interview method was used in the research. The caregivers were asked five open-ended questions. The results were analysed by descriptive analysis. For this purpose, fifteen caregivers working in the Istanbul care rehabilitation and family counselling center were interviewed. According to the research results, it has been seen that the caregivers have some problems while working with the kids with OSB. They have stated that they don't know how to treat them properly, they feel physically inadequate, they have some psychological problems and therefore they become angry, nervous, stressed and tired, and these all have negative effects on their daily lives. In addition to these, the vast majority of caregivers stated that they were satisfied with the salary they received, they stated that they felt lack of knowledge about how they would treat children. In this way, in-service training can be given to working people.

Keywords
Autism Spectrum Disorder, Care, Maintenance

Gelişmiş Arama


Duyurular

  INES CONGRESS

  Saygıdeğer Bilim İnsanları 
   

  28 Nisan - 01 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz III. INES Education and Social Science Congress (ESS - 2018) kongrede bilim insanlarını ağırlamaktan mutluluk duyarız. Kongremiz Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Alanya HEP Üniversitesi ve DTI University (Slovakya), Alanya Belediyesi işbirliği ile Alanya'da gerçekleştirilecektir. 

  Kongremizin amacı, bilimsel çalışma, uygulama ve deneyimleri paylaşmak, Eğitim Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Spor Bilimleri ve Güzel Sanatlar alanlarında çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek, bilimsel ve sosyal etkileşimi sağlamak, bilim insanları arasında işbirliğini geliştirmek, yeni bakış açıları ve çalışma alanlarının oluşmasına katkı sağlamaktır. 

  Kongrede sunulan bildirilerin özetleri, e-kitap olarak kongrede sunulan bildirilerin tam metinleri ise isteğe bağlı olarak tam metinlerin basıldığı konge bildiri kitabında ya da editörlü e-kitap bölümü olarak yayınlanacaktır. Ayrıca kongre kapsamında uluslararası karma sergi de düzenlenecektir. 

  Siz değerli bilim insanlarını 28 Nisan - 01 Mayıs 2018 tarihleri arasında III. INES Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresinde görmekten mutluluk duyacağımızı belirtir, çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dileriz. 
   

  Saygılarımızla.
  Kongre Düzenleme Kurulu BaşkanıAdres : Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu KONYA
Telefon : 05053856177 Faks :
Eposta : editorines@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri